Spora teşvik etmek ve gelişim

Çocuklar sporu severler. Sorsanız 20 tane çocuğa sevmeyen yoktur. Spor, ruhun ve vücudun da gıdasıdır, öyle ki; insanlar yüzyıllardır spor ile iç içe. Eskiden ne motor vardı ne de motorlu taşıtlar. O dönemlerde insanlar göçebe hayat yaşardı ve gidecekleri yerlere ya binek hayvanlar ya da yürüyerek gitmek zorunda kalırlardı. Gidecekleri mesafeler ise aylarca zaman alırdı. Peki bu insanların da yaptıkları yürüme ve ata binme eylemleri spor değil miydi?

Şimdi gençlerimizi bilgisayar başında çürümeye mahkum edilmiş durumda. Tamam devir değişti ama insanın geni ve yapısı değişmedi. İnsan her devirde her zaman yine insandır. Eee o zaman bizlerde çok büyük bir spor eksikliği var. Bu eksikliği nasıl giderebiliriz ?

Neler yapabiliriz?

  • Çocuklarımızı küçük yaşlarda futbola veya buna benzer spor oyunları teşvik etmek
  • Evde spor aletleri bulundurmak
  • Yürüyüşlere çıkmak
  • Kısa mesafeli yerlere araçlarımız ile değil de yürüyerek gitmek
  • Koşu yapmak

Sporu abartmadan yaparsanız daima size fayda sağlar. Unutmayın ki herşeyin nasıl ki bir zararı varsa , sporun da fazlası zarardır. Sırf kas çıkarmak için 7 / 24 fitness çalışmak vücudu yorar ve zarar verir. Kişi eğer fitnesi bırakırsa vücutta sarkmalar meydana gelir. Fitnesi yapmayın demiyoruz yapın ama yerine göre ve miktarına göre dozunu ayarlayın.

Koşulara Katılmak

Doğada koşu yapmak hem nefesimizi etkili almamızı sağlayacak , hem oksijen ciğerlerimize doğadan daha iyi nüfus edecek ve vücut özlediği doğallığa kavuşacaktır. Fakat koşu yaparken özellikle ilk defa koşuya başlayanlar veya uzun süre ara verenler bir anda kendilerine yüklenmesin ve bunu dozunda yapsınlar. Yavaş yavaş belirli günlerde mesafeleri arttırarak devam edin. İlk gün 500 mt ikinci günm 700 mt 3. gün 1000 mt gibi arttırarak devam edin. Kendinizde herhangi bir sorun fark ederseniz hemen mola verin. Koşarken yanınızda tecrübeli bir koşucunun size eşlik etmesi süper bir organizasyon olacaktır.

 

 

Rivalo Sitesi İlk Üyelik Bonusu 550TL Veriyor - Siteyi İncele Bonusu Kaçırma